NIEWIDZIALNE MIASTA 3.0 - muzyka | ruch | wizualizacje

NIEWIDZIALNE MIASTA 3.0


MUZYKA | RUCH | WIZUALIZACJE


Jacaszek – Jeka – Prościński  – Łuczak - Milanowska – Pastuszak - Chylińska -  STT 


 


16 września 2020


g. 19:00 / 20:00 / 21:00


Stocznia Cesarska, Kuźnia (ustaw google maps na adres Mleczny Piotr ale zatrzymaj się wcześniej! Kuźnia znajduje się przy ul. Dokowej między ul. Narzędziowców a ul. Krótką)


Wstęp: 15 zł 


 


Niewidzialne Miasta 3.0 to wydarzenie artystyczne łączące muzykę, taniec, światło i projekcje multimedialne. Niepowtarzalna okazja do wejścia w żywe dzieło sztuki, które na ten jeden jedyny wieczór, zaproszeni do projektu artyści, stworzą w surowym stoczniowym wnętrzu „Kuźni”.


Światło i projekcje wydobywają z ciemności za każdym razem inną przestrzeń, muzyka i dźwięki - połączenie kompozycji, improwizacji i field recordingu - wypełnią tę przestrzeń  tworząc scenografię dla tańca i ruchu. 


 


Plama GAK zaprosiła do współpracy szereg artystów poszukujących i eksperymentujących z różnych dziedzin sztuki:


Sylwester Łuczak (Warszawa / artysta multimedialny, scenograf, filmowiec)


Urszula Milanowska (Warszawa / artystka  multimedialna)


Michał Jacaszek (Gdańsk / twórca muzyki elektroakustycznej, kompozytor)


Jacek Prościński (Gdańsk / muzyk awangardowy, perkusista, muzyk elektroniczny)


Mario Jeka (Gdynia / muzyk instrumentalista, klarnecista).


Sopocki Teatr Tańca / Joanna Czajkowska (Sopot / tancerze i choreografka)


Katarzyna Pastuszak (Gdańsk / choreografka, performerka, tancerka)


Natalia Chylińska (Gdańsk / tancerka/performerka)


 


Działanie zostało zainspirowane prozą Italo Calvino „Niewidzialne miasta”, tekst jest jednak dla jej twórców wyłącznie zapalnikiem, a jego konstrukcja punktem wyjścia do zbudowania za pomocą światła, dźwięku, obrazów i ruchu własnej formy odniesienia się do procesów zachodzących w indywidualnych relacjach - zarówno wewnętrznych, jak i  zewnętrznych - z otaczającą nas przestrzenią.


Miasto to nasz sposób bycia w przestrzeni i kreowania przestrzeni - różnych, równoległych światów będących produktem naszych motywacji i minionych doświadczeń.


Miasta, zarówno te widzialne, jak i niewidzialne, nadają strukturę i ramy naszym wewnętrznym mapom pamięci, przestrzeniom, wyobrażeniom, snom, emocjom. Ale mogą też nas ograniczać i blokować, ukrywać i zamykać. Dlatego zaproszeni do projektu artyści opowiedzą o swoim doświadczeniu miasta oraz doświadczeniu oderwania od niego. 


 


Istotnym elementem projektu, jest przestrzeń dawnej kuźni na terenie Stoczni Cesarskiej.


 


 


Więcej o artystach:


 


INSTALACJA I PERFORMANCE MUTIMEDIALNY:


 


Sylwester Łuczak - artysta silnie związany z Warszawą i Berlinem, zajmujący się filmem, wideo, fotografią i grafiką, a przede wszystkim integralnym łączeniem różnych dziedzin sztuki
w kompleksowych realizacjach scenografii, instalacjach i projektach multimedialnych, performance oraz oprawie wizualnej koncertów, przedstawień teatralnych, festiwali i wydarzeń artystycznych. Zrealizował samodzielnie i we współpracy z innymi twórcami kilkadziesiąt projektów o różnym charakterze – od eksperymentalnych projektów artystycznych do dużych produkcji komercyjnych. Prace były prezentowane podczas wielu różnych festiwali artystycznych, przeglądów, wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, m.in. Londynie, Mediolanie, Berlinie czy Tokio. Od wielu lat prowadzi także warsztaty multimedialne dla innych artystów oraz techników lub pracowników zajmujących się multimediami. Współpracuje regularnie z różnymi instytucjami kulturalnymi takimi jak muzea, galerie, instytuty, stowarzyszenia, fundacje, festiwale (m.in. POLIN, Zachęta, CSW Zamek Ujazdowski, Instytuty Polskie za granicą i wiele innych).


Ula Milanowska - artystka wizualna i multimedialna, pracuje z obrazem, dźwiękiem i tańcem, projektuje i aranżuje przestrzeń za pomocą projekcji i światła. Stale eksperymentuje z nowymi technikami i technologiami i ich zastosowaniem i relacją z przestrzenią. Łączy w swoich pracach różne dziedziny sztuki wizualnej – grafikę, ilustracje, fotografię, wideo, animacje komputerową. Współpracuje z innymi twórcami - scenografami, muzykami, reżyserami, tancerzami przy realizacji instalacji, przedstawień teatralnych, performance, koncertów. W ostatnich latach zrealizowała wiele projektów małych i dużych formatów, m.in. oprawa wizualna do koncertów Michała Jacaszka i grupy Vocal Varshe, wideo do opery Lawrence Osborna "Matka"w Londynie (reż. F. Wake Walker), projekcje wideo do opery "Ariadne auf Naxos" w operze La Scalaw Mediolanie (reż. F. Wake Walker), scenografię multimedialną do opery "Czarodziejski flet", reż. J. Lach, Park Sowińskiego w Warszawie, performance multimedialny do pokazu "Nature au galop" dla Hermes International w Parku Rousseau w Ermenonville we Francji, oprawę wizualną do spektaklu "Hlasy Svetla", Pardubice, Czeska Republika (reż. S. Lichtag).


 


MUZYKA:


Jacaszek - Kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Współpracuje z artystami wizualnymi i video, choreografami, fotografami oraz reżyserami filmowymi i teatralnymi. Autor muzyki do filmu, teatru, słuchowisk. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Wielokrotnie nagradzany. Koncertujący na całym świecie. Mieszka w Gdańsku.


https://www.facebook.com/Jacaszekmusic/


http://jacaszek.com/


 


Jacek Prościński (wh0wh0) - Trójmiejski perkusista i twórca muzyki elektronicznej. Aktywny na trójmiejskiej scenie - współtworzy LLovage z Olem Walickim, Mu z Tymonem Tymańskim, duet LASY, delay_ok oraz Hałvva - gra również w zespołach Perfect Son oraz MaJLo. Przede wszystkim jednak realizuje swój solowy projekt wh0wh0, w którym rozwija indywidualny styl gry na perkusji. Ideą projektu jest próba bycia samowystarczalnym w obliczu grania elektronicznych setów przy użyciu zelektryfikowanej oraz akustycznej perkusji.


https://www.facebook.com/wh0wh0/about/?ref=page_internal


 


Mariusz Mario Jeka muzyk instrumentalista, tworzący niepowtarzalną przestrzeń brzmieniową, preparując dźwięki klarnetów, w nieoczywiste faktury współbrzmień. Wykonuje muzykę eksperymentalną, komponuje i nagrywa muzykę do przedstawień teatralnych i telewizyjnych. Muzyk zapraszany do nagrań płytowych.


http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1137469


https://www.filmweb.pl/film/POD-2018-818260


 


RUCH / TANIEC:


 


Katarzyna Pastuszak - gdańska tancerka/performerka, reżyserka i dyrektor artystyczna Amareya Theatre&Guests, wice-prezeska Fundacji Polka dot i prezeska Stowarzyszenia Amareya Art; badaczka teatru i tańca; nominowana do prestiżowej nagrody „Splendor Gedanensis” za reżyserię spektaklu „Nomadka”, który prezentowany był m.in. na Grenlandii, w Japonii i Turcji. W 2014 opublikowała pracę doktorską pt. „Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie”. Regularnie prowadzi warsztaty taneczno-teatralne.  Współpracuje ze Stowarzyszeniem Kobiet Ajnu w Sapporo (Japonia) i CEMiPoS prowadzonym przez prof. Hiroshiego Maruyamę (Sapporo), tworząc spektakle z udziałem kobiet Ajnu, działając na rzecz wspierania mniejszości etnicznych. W 2019, Pastuszak zainicjowała projekt „Niepodległa bez granic: Pol(s)ka w Japonii”, który uzyskał wsparcie finansowe Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu „Kulturalne pomosty”.


 


Sopocki Teatr Tańca / Joanna Czajkowska - Teatr ma w swoim dorobku pięćdziesiąt spektakli m.in. „Alchemik Halucynacji”, „D-KOD-R”, „DALI”, które prezentował na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w Polsce i za granicą m.in. w wieli krajach Europy, w Indonezji i Chinach. Oboje założyciele teatru otrzymali od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej”. Jacek Krawczyk jest laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2005, a Joanna Czajkowska - Sopockiej Muzy 2015. Jako twórcy są zainteresowani tworzeniem teatru, w którym wartość intelektualna, wizualna i ruchowa stanowią pełnię. Nie odżegnują się też od emocji. Z STT pracuje stały zespół tancerzy, a przy teatrze działa Grupa Projektowa, która stanowi swego rodzaju „preludium” do zespołu głównego. http://sopotdancetheatre.com/


 


Natalia Chylińska – artystka Amareya Theatre & Guests. Wcześniej związana z Teatrem Razem. W pracy twórczej odnajduje się na przecięciu działań fizycznych, dźwiękowych, pracy z tekstem i materiałem wizualnym. Podejmuje działania artystyczne, które – z jednej strony – uwzględniają myśl krytyczną, a z drugiej – pozwalają na poszerzanie świadomości doświadczenia ciała/umysłu i na doświadczenie wymiany między uczestnikami. Ostatnie działania: Mikro / rezerwaty w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska,  Move On – krok w kulturę, Niepodległa bez granic. Pol(s)ka w Japonii / (Po)głosy. Pomosty między Polską i Japonią, Stwarzanie jest jak kęs marmuru.


  


Organizator:


PLAMA GAK


Wydarzenie artystyczne realizowane przez Plamę GAK w ramach działania „Artyści w blokach startowych”.


 


Partnerzy:


Stocznia Cesarska - @StoczniaCesarska #stoczniacesarska #nowehistorie


 


Patroni Medialni:


Trójmiasto.pl


Gdansk.pl


Radio Gdańsk